Poniedziałek, 25 Styczeń 2021
Nawigacja
Strona główna
Klub informacje
Kalendarium
Nasze bannerki

Galeria zdjęć

Polski Związek Badmintona
Badminton World
Badminton Europe

Polacy za granicą

Lista newsów
Kontakt
Szukaj

Login
Sekcja badmintona
Treningi dla dzieci
Amatorzy
Sekcja brydża
Informacje
Badminton w Płocku
MKS MDK
UKS 70
Losowa Fotka
Zobacz zdjęcie
Galeria zdjęć > Nasi trenerzy > Lech Franczak >>
3a.jpg
Lech Franczak
Urodzony 10 kwietnia 1939 roku w Górowie, pow. Włodzimierz na Wołyniu. Po rzezi ukraińskich nacjonalistów na ludności polskiej, która rozpoczęła się w lipcu 1943 roku, znalazł się wraz z rodzicami we Lwowie. W wyniku działań wojennych rodzice zostali ewakuowani do Pilzna a następnie do Dębicy, skąd wyjechali do Mojsławic koło Hrubieszowa. Miało to miejsce na przełomie 1945 i 1946 roku. Na ziemi hrubieszowskiej (Mojsławice) rozpoczął i ukończył Szkołę Podstawową. Ostatnim już etapem "wędrówki" rodzinnej było Leszno, natomiast Szczecin stał się miejscem dalszej edukacji szkolnej. Tu ukończył, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, Technikum Wychowania Fizycznego, gdzie uprawiał wyczynowo gimnastykę sportową i miał za sobą starty w Mistrzostwach Polski.

W roku 1959 przybył do Płocka i rozpoczął naukę w Studium Nauczycielskim o kierunku Wychowanie Fizyczne. Odbywał tu zajęcia ze wspaniałym wychowawcą i profesorem mgr Edmundem Niemczewskim. Pod jego kierunkiem trenował lekką atletykę (skok w dal) w KS "Wisła". Po ukończeniu Studium Nauczycielskiego rozpoczął pracę w charakterze nauczyciela wychowania fizycznego w Zespole Szkół Zawodowych FMŻ a następnie od września 1977 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Wł. Jagiełły. W międzyczasie ukończył studia magisterskie na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz studia podyplomowe (trenerskie) ze specjalizacją piłki ręcznej na AWF w Poznaniu. Wiedzę praktyczną i teoretyczną w badmintonie zdobywał pod kierunkiem trenera kadry narodowej Polski, Ryszarda Borka oraz na Letniej Szkole Badmintona w Bazylei, gdzie wykładowcami byli wybitni trenerzy z Danii i Szwecji. Swoje pasje trenerskie kontynuował w KS "Masovia" (piłka ręczna mężczyzn i lekka atletyka) i MDK (piłka ręczna kobiet) oraz ZKS "Stal" i MUKB-MDK (badminton). W tych klubach swoje pierwsze kroki stawiali: Bogdan Zajączkowski (były trener Reprezentacji Polski w piłce ręcznej), Mirosław Robak (reprezentant Polski w piłce ręcznej), Marzena Sokołowska (reprezentantka Polski w piłce ręcznej).

Największe sukcesy odnosili jednak badmintoniści. Byli wśród nich uczestnicy olimpiad (Piotr Jaroszewski), Mistrzostw Świata (Grzegorz Piotrowski), Mistrzostw Europy Juniorów (Paweł Wasilewski, Magdalena Konopka i Joanna Jędrzejewska) oraz wielokrotni medaliści Mistrzostw Polski młodzików, juniorów i seniorów (oprócz wyżej już wymienionych Katarzyna Konopka, Ewa Urbańska, Iwona Kosz, Kinga Olszewska, Małgorzata Siemiątkowska, Marek Krajewski, Marcin Jakubiak, Wawrzyniec Szczepanek, Jacek Jaroszewski, Maciej Ratkowski, Paweł Jezierski, Michał Ławczyński, Dariusz Kowalski, Dariusz Ambroziak, Paweł Florencki, Adam Załęski, Iwona Mosakowska, Magdalena Wróbel, Sylwia Lemanowicz, Joanna Kwidzyńska, Ola Grabowska, Agnieszka Ambroziak, Damian Gołębiewski i inni. Obecnie kolejni wychowankowie szkoleni w MUKB-MDK odnoszą już znaczące sukcesy we współzawodnictwie krajowym.

Lech Franczak oprócz pasji czysto sportowych ukochał poezję. Jest współtwórcą płockiej grupy literackiej "Gościniec". Należy do Klubu Artystycznego Płocczan oraz od roku 1993 do Związku Literatów Polskich. Jego utwory ukazały się w IV antologiach regionalnych i ogólnopolskich. Bardzo ceni sobie otrzymanie Honorowej Odznaki "Za Zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego". To efekt propagowania humanizmu w sporcie, co docenił Polski Komitet Olimpijski. W roku 1992 z okazji Światowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej, które odbyły się w Płocku, Lech Franczak wydał tom poezji olimpijskiej pod tytułem Bieg nad Olimpią. Ta dwujęzyczna pozycja (polsko - angielska), ukazująca sport od starożytności do bez mała ostatnich lat została wysoko oceniona przez członków Polskiej Akademii Olimpijskiej. Jej egzemplarze znajdują się w zbiorach Muzeum Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Olimpii. Wydaje się, że ukazanie piękna sportu w poezji może nieść ważne przesłanie ponadnarodowe, co pragnął przekazać trener i poeta w jednej osobie.

Źródło: MDK w Płocku

Data: 30.10.2008
Dodane przez: Paulo
Wymiary: 250 x 387 pikseli
Rozmiar pliku: 46.09Kb
Komentarzy: 0
Ocena: Brak
Liczba obejrzeń: 6622
Wspierają nas

Polecamy